KAKĖS MAKĖS VELYKĖLĖS

Labas! Keliaujam į Velykų salą? Aš rimtai. Man tai patinka keliauti, todėl kviečiu ir tave. Ką ten veiksim?

 • Žvilgtelsime, kaip Velykas švenčia skirtingose pasaulio šalyse.
 • Surengsime spalvotą pikniką – pasidalinsiu net 3 receptais, kuriuos labai myli vaikai!
 • Sudalyvausime kiškių olimpiadoje.
 • Pasigaminsime šventinių darbelių

                           ir… 

 • Rimtai pasikalbėsime, kodėl kartais pabėga ausys. 

 

Nepamiršk dalinkis vaizdo įrašais ar nuotraukomis, kaip šventi Velykas kartu su Kake Make, žymėk ją socialiniuose tinkluose (Facebook @KakeMake ir Instagram @kakemakeirdraugai)! Man tai laaaabai patinka! 

 

Na, o dabar… Ar tu pasiruošęs kelionei? Stipriai užsimerk, treptelėk koja ir stipriai stryktelėk aukštyn… OPA!

Sveiki atvykę, čia – Velykų sala!

Prieš maždaug 300 metų, tikrą Velykų salą per tikrą pirmąją Velykų dieną aplankė toks olandas Jacob Roggevee. Ir surado ten… 600 didelių Moai skulptūrų. Jas sukūrė seniau ten gyvenusios žmonių gentys. Pasižvalgykim?

O štai vieną kartą grįžęs namo tėtis man papasakojo, kad Velykų kiškis yra vokietis! 

 • Kaip tai?- negalėjau patikėti aš. 

O pasirodo prieš nemažai metų Vokietijoje atsirado tokia tradicija – vienas kaimo gyventojas per Velykas persirengdavo kiškučiu ir vaikščiodamas po kaimą, darydavo vaikams staigmenas! Po to, aišku, buvo sukviestas tikrų kiškių susirinkimas, kuriame buvo nuspręsta, kad nuo šiol jie bus Velykų simboliu ir patys kasmet atneš vaikams margučių.

 

Ką dar senovėje per Velykas veikdavo žmonės be persirenginėjimo kiškiais? Na pavyzdžiui, viduramžiais Europoje, kai dar gyveno karžygiai, o pilyse karaliai, žmonės mėgo žaisti kiaušinių medžioklę. Jie visur lauke ir namuose prislėpdavo kiaušinių, o vaikai jų ieškodavo! 

 

Šiek tiek seniau Lietuvoje, per Velykas žmonės eidavo lalauti – tai reiškia, kad jie keliaudavo per kiemus, kaimynams dainuodavo linksmas dainas ir linkėdavo laimės bei stiprios sveikatos. 

 • Taigi pavasaris! – sakydavo jie ir šliūūūkšt, apsilaistydavo vandeniu arba šokdavo ant sūpynių ir aukštai įsisupdavo. Dargi, vieni kitus vaišindavo ir margučių tvirtumą bandydavo. Kieno tvirčiausias, tam visus metus labai seksis.  

 

Bet gana apie tai, kas buvo seniau, štai pavyzdžiui dabar mes su tėčiu ir mama per Velykas skaičiuojam, kas daugiau kiaušinių suvalgys. Kol mes tai darom, amerikiečius šlamščia spalvotus zefyriukus „peeps“. Per Velykas jų suvalgo net 1,5 milijono! Jei tiek supiltume į tavo darželio grupę, tai ji būtų beveik pilna iki lubų! Galėtum plaukioti spalvotų zefyrų vandenyne!

 

Ar žinojai, kad pirmieji marginti kiaušinius sugalvojo ukrainiečiai? Po to šią gražią tradiciją perėmė ir daugiau šalių. O pavyzdžiui, kiaušinių ridenimo šventė Amerikoje pirmą kartą įvyko 1878 metais prie JAV prezidento rūmų. Sakoma, kad prezidentas Rutherford B. Hayes per Velykas ėjo pasivaikščioti, o šalia žaidęs būrys vaikų, prikalbino jį pažaisti kartu ridenant kiaušinius. Kaip manai, kaip tąkart sekėsi prezidentui?  

O dabar pasigrožėkite ukrainietiškais margučiais:

Pasitikrink, ką išmokai

Atsisiųsk ir sužaisk patį velykiškiausią PROTŲ MŪŠĮ:

Šventinis piknikas

Ta proga, kad keliaujame, gal pasidarykime ir kokį mielą pikniką? Aš patiesiu spalvotą užtiesalą, o tu prirink gražių gėlių ir lapelių. Pasipuošim! O piknikausim tai labai skaniai! Turiu net tris idėjas ką skanaus ir linksmo galima pasigaminti ne tik piknikui, bet ir šventiniam Velykų stalui!

Skani idėja nr. 1 – „Tako vakarėlis“

Spalvingi tako su daaaaaug skanių daržovių. Neatsisakytų net Čiūčia! Tai ir gaminti ,ir ragauti labai smagu. Svarbiausias ingredientas – traškios ir šviežios salotos. Tokios, kaip pas senelę darže, bet ne bet kokiame, o vertikaliame! Tokiame daržovės auga sudėliotos iš viršaus į apačią. Taip ūkininkai sutaupo vandens ir tausoja žemę! Šiame darže, salotos auga net ir žiemą, todėl jų nereikia vežti iš tolimų kraštų. Kur rasti šį svajonių ūkį? Taigi, Lietuvoje! “Leafood“ ūkyje užauginamos specialiai vaikams skirtos salotas. Jokių pesticidų, vien trašku ir šviežia. Tik krimst ir nebėra! Jų rasti galima kiekvienoje IKI ir LIVIN parduotuvėje.

Tinka ne tik tako vakarėliui, bet ir labai išalkusioms priešpiečių dėžutėms, kurios mėgsta vitaminų pilnus žalėsius!

Skani idėja nr. 2 – „Žydintys sausainiai“

Mano draugas Alfas Ivanauskas žino, kaip nustebinti aplinkinius. Jis juk virtuvės burtininkas! Kai iš pikniko krepšio išsitraukiu savo sausainius su valgomais gėlių žiedlapiais… Čia jau reikia gyvai pamatyti, kaip atvimpa aplinkinių žandikaulis. Gražu tai gražu, bet tai dar ir kaip skanu! Ar žinai, kokių gėlių žiedlapius galima valgyti? Rugiagėlių, medetkų, saulėgrąžų, našlaičių ir net rožių!

Tai kokios formos bus tavo velykiniai sausainiai? A?

Skani idėja nr. 3 – „Smaližių duonos suktinukai“

Ar patikėtum jei pasakyčiau, kad duonos suktinukai gali būti kaip cinamoninės bandelės? Tik keliskart lengviau pagaminami! Tada pabandyki ir įsitikinsi! Šis receptas nematomas mano pikniko karalius. Kodėl nematomas? Nes vok tik ištraukiu lėkštę, visi prie jos supuola ir po akimirkos jau nieko nebėra. O gal net ir nebuvo…

Dar daugiau idėjų jūsų stalui:

3 receptai ir patarimai, skatinantys vaikus valgyti daugiau daržovių

Nepamirškite vandens!

Po smagių pietų ar margučių ridenimo būtina atsigaivinti. Kakė Makė ir „Žalia giria“ paruošė tamsoje šviečiančius buteliukus (na, kad ir naktį vandenį būtų lengva pagurkšnoti ) kupinus skaniausio vandens:

Kiškių olimpiada

Velykų sala įdomi tuo, kad joje viskas sukurta žaidimams. Taip, taip! Manau, kad čia gilioje senovėje gyveno patys didžiausi žaidimų mėgėjai. Gal palandžiokim po slaptą salos urvą ir jų paieškokim. Ar pasiruošęs vaidinti?

 • Čia gilus urvas pilnas šikšnosparnių – reikia jį pereiti neužsigavus galvos! (Atsitūpę krypuokite žąsiukų vorele)
 • Priropojom apšalusį urvo ežerą, teks jį perčiuožti. (Vaidiname ledo čiuožėjus)
 • Pričiuožėme virvines ir labai siūbuojančias kopėčias. Lipam į viršų. (Iškėlę rankas sunkiai kopkite į viršų)
 • Valio! Saulė! (Laimės šokis)

 

Senovės gyventojo neradom, bet čia puiki vietelė mano velykiniams žaidimams. Jei visus sužaisi, kiškių olimpiados medalį gausi! Pradedam!

1 rungtis: Visokių jausmų šarados

Jausmų šaradoms puikiai tiks jausmų ir emocijų kortelės, kurias gali pasidaryti pats arba pasiskolinti iš manęs!  Išsitraukę vieną, be žodžių parodykite kokia tai emocija. Kiti žaidėjai turi atspėti kokią emociją stengiatės pavaizduoti. Jei pritrūko skirtingų jausmų pavadinimų, padės šios, kartu su vaikų ir paauglių psichologe Asta Blande sukurtos emocijų pažinimo kortelės:

2 rungtis: Margučių medžioklė!

Šioje saloje prislapstyta daug dovanų ir margučių. O jų medžioklei, prireiks tvirto krepšelio. Čia rasi instrukciją, kaip jį pasigaminti! Pirmiausia pasidaryk, o tada jau galėsi eiti laliauti arba šokoladinių kiaušinių medžioti.

3 rungtis: Magiškų kelionių dėlionė

Kartais pavargstu lakstyti ir per galvą verstis. Tada norisi nuveikti ką nors kruopštaus. Tokia proga tėtis iš lentynos ištraukia dėlionę. Puiki smegenų mankšta. Kai dėlioju, atrodo net jaučiu kaip viskas ten galvoje sukasi. Gal nori ir tu?

4 rungtis: Dingusios fėjos byla

Kažkur saloje dingo mano žaisliukas, bet gerieji salos monstrai padėjo jį surasti. Tik jie nemokėjo kalbėti, todėl kur yra mano žaisliukas bandė pasakyti plodami rankomis ir trepsėdami kojomis. Suradau! Kaip žaisti šį žaidimą? Vienas žaidėjas išeina iš kambario, o kiti jame paslepia žaislą. Kai žaidėjas grįžta į kambarį, jis turi surasti kur žaislas paslėptas. Bet kiti negali nieko sakyti, tik ploti arba trepsėti. Jei tas, kuris ieško artėja prie paslėpti žaislo, visi ima ploti. Kuo jis arčiau, tuo labiau visi ploja ir trepsi. Jei tas, kuris ieško tolsta nuo žaislo, plojimai tyla.

Išduosiu paslaptį, kažkodėl visuomet geriausiai slepiasi katinas Piratas ir dantukų fėja!

5 rungtis: Šaunioji gyvatėlė

Ir kas gi nemėgsta kauliukų ridenimo žaidimo? Šį žaidimą žaisti itin paprasta – iškirpk žaidėjų figūrėles, susirask kauliuką, kviesk prie stalo draugus ir namiškius ir šuoliuokit per smagų Velykinį labirintą! Saugokis piratų, jie klastingai grąžina žaidėjus į pradžios tašką:

Meniškiausia Velykų mugė

Man patinka menas. Juo galima pasipuošti, galima su juo žaisti arba jį dovanoti. Jei ir tau patinka, su senele sukūrėm kelias idėjas, kaip meną paversti žaidimu!

Kūrybiškiausio kiškio konkursas

Pasigamink kiškio kaukę. Kuo įdomiau ją papuošk ir namuose surenkite velykinių kiškių madų šou! Galima ne tik kaukę užsidėti, bet dar ir kaip nors specialiai apsirengti!

Kiaušinių marginimo lipdukai

Tokių margučių tai jau niekas neturės! Išsispausdink ir priklijuok prie spalvoto kiaušinio. Tai bus gražiausia šventinio stalo puošmena. 

Žongliukai šokliukai

Žongliruoti margužiais gal ir nebūti gera idėja, bet jei labai nėra ką veikti, tai kodėl gi nepasigaminus savo kamuoliukų ir neišmokus žongliruoti? Ar tai tau neskamba, kaip velykinis žongliravimo čempionatas, kuriame dalyvauja visa šeima?

Spalvinamos Velykų istorijos

Pasiruošk savo pieštukus ir flomasterius, nes spalvinsime Velykas! Aha, išgirdai teisingai – spalvinsime Velykas.

Metas namo?

Kiekvienoje kelionėje, būna toks metas, kai reikia grįžti namo. Pasitikrink ar viską turi. Kelionė į kurią nors pusę (dažniausiai į priekį) visada atrodo ilgesnė, nei atgal, nors atstumas tai visada tas pats… Tam, kad grįžimas namo neprailgtų, paklausyk smagios istorijos apie Netvarkos nykštuką, į kurio lovą netikėtai įsiprašė Mucis. Ką ten į lovą! Iš tikrųjų, tai jis net neįsiprašė, o tiesiog atsirado. Visur!  

Pasiklausę pasakos, galim ir trumpą mano serialo seriją apie pabėgusias ausis pasižiūrėti. Čia tai buvo nutikimas. Na, žinai, man tiesiog kartą ėmė ir pabėgo ausys. Ar pavyko jas susigrąžinti paaiškės pabaigoje, bet prieš tai kokių ausų tik neteks išsimatuoti. Net dramblio!

Įslaptintas intarpas tėvams

Pabėgusios vaikų ausys. Ką daryti?

Kaip dažnai jūsų vaikams pabėga ausys? Taip, tai nutinka visiems. Ir ne tik vaikams. Žmogus gali būti atidus tai informacijai, kuri jam įdomi, vertinga ir reikalinga, tačiau žinutės su įpareigojimais ar nemaloniomis užduotimis dažnai praskrieja pro ausis tarsi dvi tolimos planetos. Vaikai mokosi matydami pavyzdžius: jei kam nors namuose labai sunku girdėti prašymus, užduotis ir pastabas, tikėtina, kad vaiko ausys ims ir iššuoliuos pro laukujes duris. Psichologė Asta Blandė pataria ką daryti, kai vaikams pabėga ausys.

Personažų svarba vaiko vystymuisi

Anot psichologės Astos Blandės, pasakų ar filmukų pamėgti personažai turi ypatingą reikšmę vaiko emociniam ir intelektiniam vystymuisi. Jie ne tik suteikia saugumo jausmą, bet ir ugdo kūrybiškumą, vysto bendravimo ir problemų sprendimo įgūdžius. Jei pirmaisiais vaiko gyvenimo metais daugiausia dėmesio skiriame įvairių pojūčių žadinimui ir stimuliacijai, tai antraisiais metais labai išryškėja saviraiškos poreikis: šokti, dainuoti, kurti, parodyti. Tada vaikas gali kopijuoti patraukliausius jo asmenybei personažus, o savo aplinką kurti iš įvairių su personažu susijusių dalykų. Nuo trejų metų ypač svarbus tampa žaidimų su kitais, bendrų veiklų poreikis. Vaikai grupuojasi pagal savo pasirinkimus, atranda bendrų interesų, bendrauja, kuria ir fantazuoja apie pasaulį su mėgstamais personažais.

Gera būti šalia!

Labiausiai Kakė Makė mėgsta, kai ją aplanko daug draugų, tad drąsiai dalinkitės vaizdo įrašais ar nuotraukomis, kaip kartu su Kake Make švenčiate Velykas. Facebook žymėkite @KakeMakeInstagram @kakemakeirdraugai. Žaiskime, šypsokimės ir dovanokime savo vaikams kokybišką laiką kartu!

Draugaukim!

Jei ieškote daugiau idėjų, ką veikti su vaikais pačiomis įvairiausiomis progomis ir be jų, jei ir jums smagu kartu su vaikais pasinerti į stebuklingą Kakės Makės ir jos personažų pasaulį, palikite savo elektroninį paštą ir pažadame dažniau dalintis skaniais receptais, naudingais patarimais, linksmais darbeliais, žaidimų idėjomis ir prizais.
Jokių kibernetinių šiukšlių ir daug ugdančio turinio! Monstrų garbės žodis!

Gaukite naujienas

P.S. Turinį kaskart atidžiai peržiūri Netvarkos nykštukas, tad jokių kibernetinių šiukšlių čia nebus!